Назавжди в пам’яті

Газета “Оржицькі вісті” №13(9515)  20.02.2010.

Не жалели ни жизни, ни крови,
Не бежали от пули в кусты.
Лишь спасти бы вас всех от неволи,
Чтобы жить, как живешь, сейчас ты.

А. Литовченко.

День захисника Вітчизни. Найвікопомніший день. В ньому відгомін історії і героїзму наших предків. Зін як святиня, утвердження життя на землі. Адже захисник Батьківщини стає в грізну воєнну годину в двобій з носіями смерті, руїни, відстоюючи рідну землю.

А вона у воєнне лихоліття пережила і зазнала немало горя. Згадаймо страшний 1941 рік, коли німецько-фашистські орди ринули на нашу священну Вітчизну.

Оржицька земля в цей рік також стогнала від чобота чужинця. Та і під ним горіла земля, бо воїни Червоної мужньо, хоробро захищали її.

{mosthumbviewer: images/stories/massmedia/orzhvisti.png, images/stories/massmedia/orzhvisti-s.png, ,right}Всі ми знаємо про нерівний бій моряків Пінської флотилії біля села Кандибівки, в якому смертю хоробрих полягло більше двохсот синів нашої Батьківщини.

Це — незабутнє. У 1983 році на місці загибелі комісара загону моряків було споруджено і відкрито пам'ятний знак з написом: «Героическим защитникам земли оржицкой — морякам Днепровской военной флотилии, погибшим в боях с немецко-фашистскими захватчиками в сентябре 1941 года в селе Кандыбовка».

Важливо в установленні цього пам'ятника те, що в центрі його знаходиться якір річкового корабля. Як пам'ять, як реліквію, несли його моряки з собою від самого Дніпра. І Лише в час спорудження знаку бічної слави морякам він був переданий місцевою жителькою Яриною Петрівною Яцько громаді села.

Якраз він і став беззаперечним доказом для Київської громадської організації «Товариство ветеранів розвідки ВМФ», які в 2005–2006 роках провели експедицію по місцях оборонних боїв у серпні-вересні 1941 року. Побували вони і в Оржицькому районному народному історичному музеї, в Якому ознайомились з експонатами, дізнались про бій моряків з ворогом біля села Кандибівки. А потім разом з головою музейної ради Володимиром Івановичем Веронським відвідали місце бою, вклонились пам'яті полеглих моряків, зустрілися з головою сільської ради Ніною Володимирівною Кривенко, головою ради ветеранів Володимиром Григоровичем Бурлакою, ветеранами праці с. Кандибівки — Гнатом Панасовичем Ткаченком, Яриною Гнатївнога Яцько і Андрійом Охтиховичем Шупортякрм, які розповіли про історію встановлення цього пам'ятника.

А в 2007 році вийшла із друку книга «Украина, Страницы забытой истории», яку написали керівники експедиції О.В. Мармашов і О.М. Чудновець, в якій є розділ «Загадки оржицкой земли». В ній дається документальний опис воєнних подій 1941 р. на оржицькій землі, розміщені фотографії пам'ятників, залів музею, учасників експедиції і тих людей, з якими вони зустрічались.

Ця книга знаходиться у фонді нашого районного музею. В ньому також є кінофільм «Забута флотилія», який передав нам ентузіаст краєзнавства, уродженець с. Великоселецьке, а нині житель м. Переяслав-Хмельницького Іван Петрович Мазняк.

Ця документальна кінострічка створена творчою групою телеканалу «Глас». Автори фільму — журналіст Ірина Троцька-Баршай і режисер Юлія Кударенко. Ось що пише Ірина Троцька про свій твір: «Я думаю що ці моряки, які загинули, залишили По собі світлу пам'ять...», а (Олія Кударенко пропустила його через себе, свої корені.

Отже, ми згадали лише один героїчний епізод — подвиг моряків Пінсько-Дніпровської флотилії на Оржицькій землі. А скільки дійсно Ще загадок тримає пам'ять наша земля. Лише вивчай, дізнавайся, розповідай молоді про Героїчне минуле нашого краю.

Наближається знаменна дата в житті нашого народу, братніх республік і всього людства — 65 річниця Перемоги у Великій Вітчизняній війні. А тому звертаємось до всіх жителів району, особливо свідків тих, подій: згадайте, напишіть нам про них. Адже це наша історія, яка заговорить, відгукнеться у спогадах на сторінках газети по місцевому радіомовленню, в експонатах Музею. 

Наступні покоління повинні пам'ятати про тих, хто загинув як герой. А героями тоді були всі.

Л. МУНЬКО,
завідуюча Оржицьким
районним народним
історичним музеєм.

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com