Загинули, але не здалися

Газета “Переяславська Рада” №19 14.05.2010.

8 травня на розі вулиць Героїв Дніпра та І. Богуна, в мікрорайоні Трубайлівка, відбулося урочисте відкриття пам'ятного знака з меморіальною дошкою на місці загибелі загону моряків Пінської військової флотилії 18 жовтня 1941 р. Тривалий час не було достовірної інформації про цю подію. І навіть багаторічні зусилля активного пошуковця Івана Мазняка не зразу дали цільну картину тієї трагедії на початку війни. Тільки після того, як вдалося вийти на Київську громадську організацію “Товариство ветеранів розвідки ВМФ”, спільно вдалося дізнатися в деталях про трагічну долю цього військового з'єднання.

{mosthumbviewer: images/stories/massmedia/pereyasl.png, images/stories/massmedia/pereyasl-s.jpg, ,left}Флотилія була створена в червні 1940 року з кораблів і частин розформованої Дніпровської військової флотилії, головна база якої знаходилася в Пінську, а тилова — в Києві. До складу флотилії входили дивізіон моніторів, група канонерських човнів, дивізіон бронекатерів, загін глісерів, окрема авіаційна ескадрилья, окрема рота морської піхоти, зенітний артилерійський дивізіон та навчальний загін кораблів.

Флотилія з початку війни діяла настику Західного і Південно-Західного фронтів і сприяла тривалому утриманню переправ через Дніпро і оборони радянськими військами на лівому березі, в серпні-вересні брала участь в обороні Києва. І тільки коли від Ставки був одержаний наказ залишити столицю, кораблі і катери, які ще збереглися, булі підірвані екіпажами, а особовий склад флотилії, як і все оточене німцями радянське угрупування, з боями в напрямі Переяслава намагався вийти з оточення.

Моряки флотилії полягли у боях під Іванковом і Дівичками, а саме тут, у Карані, мужньо прийняв смерть останній загін флотилії. Її комісар Татарченко, який ще залишався живим, щоб не здатися в полон ворогу, застрелився сам.

Флотилія була відроджена під назвою Волжської під час боїв за Сталінград. Вона передислоковувалася разом з наступаючими військами по водних шляхах (остання р. Шпрее), з боями дійшла до Берліна. 9-и бійцям флотилії було присвоєно звання Героїв Радянського Союзу, 7-и з них — посмертно. Флотилія, якій було повернуто назву Пінської, остаточно розформована у 1954 році.

Саме про це і розповіли учасникам мітингу на відкритті знака голова Київської ГО "Товариство ветеранів розвідки ВМФ" Олександр Мармашов та голова ради ветеранів Дніповської військової флотилії Олексій Школенко.

На мітингу також виступили міський голова Іван Якименко, член пошукової групи “Пам'ять-1941” Іван Мазняк, донька одного із загиблих моряків флотилії Людмила Палічко, а освячення Хреста провели архімандрит Свято-Троїцької церкви о.Ніл та священик цього храму о.Віталій.

У відкритті знаку взяли участь учні ЦПТО, ЗОШ №5, ансамбль “Барвінок”, жителі мікрорайону “Трубайлівка”, ветерани Великої Вітчизняної війни та громадськість міста.

Микола МИХНЯК

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com