Воїнів поховали за християнським обрядом

Газета “Вишгород” №51 від 19.12.09.

У п'ятницю, 11 грудня ц. р., біля братської могили на вул. Шкільній у Вишгороді за християнським обрядом та з усіма воїнськими почестями відбулось поховання воїнів-визволителів, які загинули під час звільнення Вишгорода у 1943 році.

Майже сім десятиліть тому три воїни Червоної армії були поховані в лісі на околицях Вишгорода. Могилу, розташовану неподалік вул. Межигірського Спаса та гаражного кооперативу "Екран", місцеві жителі доглядали, огородили саморобним парканом із червоною зіркою на ньому. Стараннями настоятеля церкви свв. Бориса і Гліба о. Димитрія Денисенка на братському похованні було встановлено православний хрест. {mosthumbviewer: images/stories/massmedia/vyshgorod51.jpg, images/stories/massmedia/vyshgorod51s.jpg, ,right}

Та от з'явилася загроза, що могила може осипатися в яр, на краю якого вона була зведена. Восени ц. р. Вишгородська міська рада звернулась до Українського фонду пошуку "Пам'ять", були зроблені офіційні запити до Київського обласного центру охорони пам'яток та Управління культури Київської обласної державної адміністрації: чи є це поховання у Державному реєстрі пам'яток воєнних часів?

На підставі відповідей та рішення міськради було перепоховано останки трьох червоноармійців з пустиря у центр міста. Обстеження на наявність боєприпасів здійснювали частини піротехнічних робіт МНС України у Київській області, пошукову роботу — групи "Перемога", "Рубіж" та імені генерала Ватутіна.

Консультативну допомогу надавали працівники Державного музею-заповідника "Битва за Київ у 1943 році" та Вишгородського історико-культурного заповідника. (Усі вони, а також представники Київської громадської організації "Товариство ветеранів розвідки військово-морського флоту" отримали подяки від Вишгородського міського голови Віктора Решетняка за збереження подвигу героїв у пам'яті народній.)

За документами, що було передано до органів влади Києво-Святошинського району у 1943 році, солдати були із Сумської області. Прізвища їх покищо залишаються невідомими, тож є що робити історикам і працівникам архівів.

А громадськість Вишгорода віддала останні почесті воїнам-визволителям. В останню путь — із свічками та квітами — їх провели представники місцевої влади, ветерани війни і праці, працівники музеїв, школярі і пошуковці. Заупокійну літургію відправив протоієрей храму свв. Бориса і Гліба — о. Димитрій Денисенко. Бійці спецпідрозділу ВВ МВС України "Барс" віддали військові почесті, і на свіжу могилу лягли квіти — краплями крові на рідній землі. Вічна пам'ять героям!

 

Збереження історичної пам'яті — завдання усього суспільства. На фото зліва направо: представники МНС України, Київської громадської організації "Товариство ветеранів розвідки військово-морського флоту", пошуковці, Вишгородський міський голова Віктор Решетняк (у центрі).

Христина МИЦИК
ФОТО Андрія МАКСІМОВА

JSN Epic template designed by JoomlaShine.com